Europejskie Boże Narodzenie Scenariusz świątecznego programu Dekoracja: Wielka choinka z pomalowanego szarego papieru lub tkaniny, upięta na zewnętrznej kotarze; w głębi- elementy zaśnieżonego krajobrazu. Z przodu na środku nakryty, ale jeszcze niezastawiony stół otoczony krzesłami. Po prawej stronie nieprzystrojona, pokaźna choinka.
poniższej publikacji dziele się moim doświadczeniem, prezentując przydatne informacje, ciekawostki, zabawy, pomysły działań związane z Bożym Narodzeniem . Przedstawione zabawy i działania są mojego autorstwa „sprawdzone i wybawione” z dziećmi.
Scenariusz inscenizacji na Boże Narodzenie W grupie dzieci 3 i 4 –letnich „Maleństwa” Świąteczne życzenia dla rodziców Cel główny: Pielęgnowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Sprawianie radości bliskim, poprzez składanie życzeń świątecznych w formie krótkiej inscenizacji. Cele szczegółowe: Dziecko:
Scenariusz inscenizacji na Boże Narodzenie. Powitanie i zaproszenie słuchaczy do wysłuchania inscenizacji poświęconej zwyczajom Świąt Bożego Narodzenia, przygotowanej przez uczniów z Gimnazjum nr 3 w Bydgoszczy. Kolęda "Dzisiaj w Betlejem" (śpiew oraz gra na fletach). Recytacja wiersza Jana Kasprowicza "Przy wigilijnym stole
Adaptacyja w przedszkolu - rady dla nauczycieli i rodziców + prezent na rozpoczecie roku szkolnego. Pierwszy września już za pasem. Dla niektórych oznacza to początek przygody z przedszkolem. Mam tutaj na myśli nie tylko dzieci, rodziców, ale i nauczycieli. Bo to właśnie o nich zapomina się, podczas gorącej debaty o adaptacji w
Boże Narodzenie – Scenariusze przedstawień …. Pamiatka Narodzenia Pana. Lekcja. Cel uroczystości: przybliżenie sylwetki Jezusa Chrystusa, jako człowieka i Zbawiciela. Jego działalność na ziemi. Uczniowie na instrumentach, skrzypce, pianino i flet grają trzy kolędy: Plik do pobrania…. Pliki do pobrania…. R: Witam Państwa.
eIpI2hU. Scenariusz Dzień Niepodległości w przedszkolu KONSPEKT UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI „Jeszcze Polska nie zginęła” W tle słychać Hymn Narodowy 1. Wiersz „Jedenasty listopada” (L. Wiszniewski) Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada!... tym, co... Dzień kobiet scenariusz uroczystości Dzień Kobiet- konspekt uroczystości. 6-latki Występ dla mam, babć cioć..................................................... Występ dla mieszkańców Domu Opieki................................. Prowadząca: Barbara Przychoćko CEL OGÓLNY : dzieci aktywnie uczestniczą w uroczystościach organizowanych na terenie... Pożegnanie zerówki przedstawienie Scenariusz przedstawienia z okazji Pożegnania Zerówki pt : W krzywym zwierciadle” Narrator I Już za chwile na tej scenie rozpoczniemy przedstawienie - Czy jesteście... Scenariuz Bożonarodzeniowego przedstawienia SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE MALUSZKÓW Temat zajęć: „W Bożonarodzeniowej krainie” Cele operacyjne: zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia wypowiada się na temat ilustracji świątecznych rozumie... Scenariusz przedstawienia teatralnego SCENARIUSZ PRZEDSTAWIENIA KABARETOWEGO „CALINECZKA” TANIEC KWIATÓW KWIAT: A gdzie nasz duszek kwiatowy? KWIAT: No właśnie, gdzie Calineczka? KWIAT: Pewnie jeszcze śpi. KWIAT: To ją obudźmy. RAZEM: Calineczko! Hop, hop! Obudź... Scenariusz dożynek wiejskich w przedszkolu Scenariusz inscenizacji dożynkowej w wykonaniu przedszkolaków na wesoło - parafialnych i powiatowych ( święto chleba ) 1. Recytacja wiersza: „Dożynkowe zaproszenie” ... Scenariusz zabawy choinkowej w przedszkolu Scenariusz sytuacji edukacyjnej - Zagadkowa choinka Grupa: 3,4 i 5-latki Temat: Zagadkowa choinka Cele: stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez prowadzenie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia...
Inscenizacja - akcja dzieje się w rodzinie, która przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Do jednego dziecka z tej rodziny przyjdzie koleżanka, która niewiele wie o narodzeniu Jezusa Chrystusa i o zwyczajach świątecznych. W rozmowie poznaje ona najważniejsze elementy świąt: DZIECKO 1 (Pyta mamę wskazując na choinkę) Mamusiu, ładnie ustroiliśmy choinkę? MAMA Bardzo ładnie, a szczególnie uroku dodają naszej choince ozdoby wykonane przez was. (Słychać pukanie do drzwi) DZIECKO II (Idzie w kierunku drzwi) To na pewno do mnie koleżanka z klasy, o której wam mówiłam. DZIECKO III (Drwiąco) Ten dziwoląg. DZIECKO II Ona wcale nie jest dziwolągiem, ale ma trudną sytuację w domu. Bądźcie dla niej mili. (Otwiera drzwi i zaprasza koleżankę) KOLEŻANKA (Z pewną nieśmiałością) Dzień dobry. WSZYSCY OBECNI W DOMU Dzień dobry. Cześć. DZIECKO II (przedstawienie osób) To jest Jola, a to moja mama i moje rodzeństwo. MAMA Bardzo miło, że nas odwiedziłaś. KOLEŻANKA Ja tylko chciałam pożyczyć zeszyt. MAMA Zostań proszę, właśnie upiekłam pierniczki i musimy je posmakować. (Mama częstuje Jolę) DZIECKO III A ja też dostanę? MAMA Oczywiście. (Mama częstuje wszystkie dzieci) KOLEŻANKA (Rozgląda się) Ale tu ładnie. Zawsze macie w domu choinkę ? DZIECKO II Nie, tylko na święta Bożego Narodzenia, kiedy jest zima, drzewa bez liści, a przyroda w stanie spoczynku. Choinka to pachnące zielone drzewko. Przynosimy ją do domu, aby przypominała nam, że Pan Bóg jest żywy, że Boże życie jest wśród nas. (Zapalenie lampek na choince) KOLEŻANKA Ale wasza choinka jest kolorowa. DZIECKO I Na naszej choince wieszamy bombki, kolorowe łańcuchy, cukierki, pierniki. Wszystkie te piękne ozdoby przypominają nam ludziom jak wiele istnieje darów, talentów i uzdolnień. KOLEŻANKA A dlaczego na samym czubku choinki znajduje się gwiazda, czy to coś ważnego? DZIECKO III Gwiazda świeciła w miejscu, gdzie się narodził Pan Jezus. Ona przyniosła radość pasterzom i wszystkim ludziom, którzy czekali na Zbawiciela. Dzięki niej mogli przychodzić do maleńkiego Jezusa, by oddać mu pokłon i przywitać Go. Jako pierwsi przybyli do Świętej Rodziny pasterze. Dlatego z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie 24 grudnia rozpoczynamy Wigilię Bożego Narodzenia. KOLEŻANKA (Podchodzi do choinki i bierze na ręce Jezusa lub całą szopkę wzdychając:) Jezus Chrystus, kiedyś słyszałam to imię, ale było to dawno temu. DZIECKO II Czyta fragment 1- 20 KOLEŻANKA Więc Jezus narodził się w Betlejem ? DZIECKO II Tak, miasto, w którym narodził się Jezus nazywa się Betlejem, tzn. Dom Chleba. I dlatego na stole pod obrusem, na którym spożywamy Wieczerzę Wigilijną kładziemy siano lub kłosy zboża. One przypominają nam, ze Pan Jezus narodził się w skromnych warunkach, między zwierzętami i nie pogardził tym miejscem. KOLEŻANKA (Jest bardzo zaciekawiona) Co jeszcze znajduje się na Wig
Scenariusz zajęć otwartych w przedszkolu r. „Ozdoby świąteczne” Cele ogólne: – wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie, – wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym; – organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności. Cele operacyjne: Zakłada się, że dziecko: – kulturalnie zachowa się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości, – podejmie aktywność zabawową i zadaniową, – wymieni świąteczne tradycje (łamanie się opłatkiem, sianko pod obrusem, ubieranie choinki dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa). Zakłada się, że rodzic: – podejmie aktywność zabawową wspólnie z dzieckiem, – włączy się w działania przedszkola wspierające rozwój dziecka, – zintegruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym. Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa, elementy pedagogiki zabawy- Klanzy Formy pracy: zespołowa, zbiorowa, indywidualna, zabawy integracyjne Środki dydaktyczne: obrazki: choinka, opłatek, Mikołaj, pasterka, Wigilia, szopka, gwiazda, prezent, kolorowe wycięte gwiazdeczki, nagrania z melodią kolęd, klej, kolorowy brokat, cekiny, kasza, ryż, szpilki, bombka styropianowa. Przebieg zajęć: 1. Zapoznanie z celem spotkania. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Proponujemy wam wspólne zabawy, które przybliżą dzieciom tradycje świąteczne, a także pozwolą nam lepiej się poznać. Pamiętajcie, że aby dobrze się czuć i bawić, trzeba być radosnym i uśmiechać się pięknie do wszystkich. 2. Powitanie z pedagogiki zabawy - Klanzy "Witamy rodziców bardzo wesoło... teraz dla rodziców macha całe koło" "Witamy dzieci bardzo wesoło...teraz dla dzieci klaszcze całe koło" "Witamy bombeczki bardzo wesoło... teraz dla bombeczek ćwiczy całe koło" 3. "Zwyczaje Bożonarodzeniowe"- dzieci wymieniają znane im zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Nauczyciel przywiesza do tablicy obrazki. Analiza i synteza wyrazów: choinka, opłatek, Mikołaj, pasterka, Wigilia, szopka, gwiazda, prezent. 4. „Kolorowe gwiazdeczki” – utrwalenie położenia gwiazdeczki w obrębie choinki przyczepionej do tablicy: wykonywanie poleceń według instrukcji nauczyciela: dwie gwiazdki pod choinką, jedna gwiazdka po lewej stronie choinki, trzy gwiazdki po prawej stronie, jedna gwiazdka nad choinką, dwie za choinką. Nauczyciel pyta: ile jest czerwonych gwiazdek, ile niebieskich, ile żółtych, dzieci wspólnie przeliczają i pokazują tyle paluszków samo paluszków ile jest gwiazdek w danym kolorze. 5. Przedstawienie tematu zajęć: „Ozdoby świąteczne” –wykonanie ozdób choinkowych wraz z rodzicami, naklejanie na nie nasion, ziaren, koralików, wstążek. Przygotowanie materiałów Słuchanie kolęd i pastorałek. Zorganizowanie wystawki prac. 6. Zakończenie zajęć udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami. Podziękowanie dla rodziców za udział w zajęciach.
Możesz przysłać swoje propozycje. Wyszukiwanie Możesz przeglądać cały wykaz. Możesz skorzystać ze standardowej funkcji klawiszy ctrl+f (Edycja » Znajdź) i napisać fragment słowa, które chcesz znaleźć. Np. pisząc nor znajdziesz po kolei wszystkie materiały, w których znajduje się słowo Norwid. 3 maja (R. Stasiewicz), 13 s. Anioły do mnie wysyłaj... Montaż słowno- muzyczny na Boże Narodzenie i nie tylko (D. Hul), 6 s. Aniołek w klatce Scenariusz przedstawienia z okazji Bożego Narodzenia lub Dnia Grzeczności. (W. Płóciennik), 6 s. "Andersenada". Zabawa czytelnicza dla klas III szkoły podstawowej. (M. Jeziorna) "Ananasy z naszej klasy". Scenariusz inscenizacji z okazji Dnia Nauczyciela (K. Jóźwiakowska), 6 s. Baśń o Zimie, Gwiazdorze i miłości – scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka (Anita Towarek), 7 s. Betlejemska dobranocka - jasełka dla najmłodszych dzieci (B. Bieńkowska), 15 s. Bohaterom Sybiru (A. Maciejewska), 8 s. Czasopisma fachowe jako źródła informacji. Scenariusz lekcji zastępczej (H. Zalewska), 1 s. Czytelnia miejscem pracy i rozrywki - Konspekt zajęć dla kl. II SP (I. Walasek), 2 s. Deportacje i tułaczka Narodu Polskiego. Scenariusz inscenizacji dla szkół ponadgimnazjalnych. (E. Dobek) Dobrze było być dzieckiem - bajkowy świat Astrid Lindgren (E. Czynczyk) Duch Tuwima - scenariusz przedstawienia z okazji Roku Tuwima dla szkoły podstawowej (I. Agatowska), 4 s. Dzień Bibliotekarza na wesoło - scenariusz dla klasy I - IV szk. podst. (A. Maciejewska), 4 s. Zdjęcia spakowane pliki w formacie Microsoft Word (1139 KB) Dzień patrona szkoły. Program podróżniczy "Świat mnie wabi" (W. Rafałowicz), 3 s. Eliza Orzeszkowa - patronka szkoły. Scenariusz lekcji bibliotecznej. (I. Tadorowska) "Jak panna Lola podróżowała i z głupiej myszki mądrą się stała". Scenariusz inscenizacji na zakończenie roku szkolnego (K. Jóźwiakowska), 12 s. Jan Paweł II - Droga do swiętosci. Scenariusz uroczystosci dla uczniów gimnazjum (A. Witwer), 5 s. Jan Paweł II - Umieram w Tobie - zmartwychwstaję w Tobie (Anna Paprocka, Alicja Szczepanik), 8 s. Scenariusz przedstawienia z okazji święta wody (22 marca). (M. Lach) "Kawiarenka Tuwima" - scenariusz z okazji Roku Tuwima. (M. Buczek) Kocham kino - program kabaretowy z okazji Dnia Edukacji Narodowej (K. Januszkiewicz), 3 s. Konopnicka nieznana, scenariusz spektaklu. (M. Markiewicz), 2 s. Konspekty (3) lekcji języka polskiego w kl. II gimnazjum (M. Nalewajka-Kuzia), 6 s. Korzystamy z katalogów bibliotecznych - Konspekt zajęć dla kl. V SP (I. Walasek), 4 s. "Kościuszko w oczach współczesnych i pamięci potomnych". Scenariusz apelu (A. Rottau-Bracka), 5 s. "Kościuszko w poezji". Scenariusz uroczystego apelu (A. Rottau-Bracka), 4 s. "Kroniki szkolne świadectwem przyszłości" - scenariusz lekcji bibliotecznej. (I. Tadorowska) książka przyjacielem czlowieka - Książki Grzesia - scenariusz przedstawienia z okazji obchodów Święta Książki (na podstawie wiersza Samuela Marszaka pt.: "Książka o książkach". (K. Guzik), 5 s. "Literacka Europa" Scenariusz uroczystości szkolnej przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum (S. Reichel, M. Pestka, I. Barczak), 9 s. Magiczna noc z duchami biblioteki. Scenariusz całonocnej imprezy w bibliotece dla uczniów klas IV-VI (A. Kusz) Maria Curie. Scenariusz widowiska. (A. Markowska), 7 s. Marzenia się spełniają. Scenariusz przeznaczony dla uczniów gimnazjum i szkół średnich. Montaż słowno-muzyczny z okazji nadania Zespołowi Szkół w Makowie Mazowieckim imienia Żołnierzy Armii Krajowej (M. Pokojska, A. stolarczyk), 6 s. + zdjęcia Nadanie szkole imienia - scenariusz programu (S. Reichel, I. Pestka), 3 s. "Na jagody" Adaptacja opowiadania Marii Konopnickiej (S. Dębska, M. Zygała), 8 s. "Nie jestem paplą" Scenariusz zajęć z cyklu "Bezpieczne media" w klasach młodszych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dziecko w Sieci" (L. Pietrzykowska), 5 s. "Nie tak dawno w Bajkolandii". Scenariusz przedstawienia (uczennica A. Jeziorna) Obrazy malowane muzyką Chopina. Zajęcia twórcze poświęcone polskiemu kompozytorowi w 200. rocznicę urodzin. (D. Brzozowska, I. Rogalska), 4 s. Od napisania do wypożyczania - konspekt lekcji bibliotecznej. (G. Chrząstowska) "Olimp" - scenariusz na otrzęsiny. (I. Mielnik) Organiz. Szkolnych obchodów rocznicy powstania listopadowego (J. Wojtulewicz, J. Murawski), 29 s. spakowane pliki w formacie Microsoft Word (1146 KB) Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia - cykl lekcji poświęconych opowiadaniom Andrzeja Sapkowskiego (B. Hyla), 4 s. Pasowanie na czytelnika - program pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej (M. Lach), 6 s. Pojedziemy w cudny kraj. Spotkanie z poezją M. Konopnickiej (W. Grobelna, A. Kubisiak), Powstanie Warszawskie (I. Nałęcka, J. Tułodziecka-Wójcik), 6 s. Powstanie Warszawskie 1944 (K. Deutschman), 12 s. Powstanie Wielkopolskie - montaż poetycki (A. Maciejewska), 5 s. spakowany dokument w formacie Microsoft Word (8 KB) Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej. Scenariusz wieczoru poetycko-muzycznego z okazji 180 rocznicy urodzin Norwida (G. Bogdan), 9 s. plik w formacie Microsoft Word (54 KB) spakowana wersja (17 KB) Reanimacja szarlatana. Wieczór o życiu i twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (M. Kiełtyka, K. Paradowska), 14 s. Scenariusz akademii poświęconej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (D. Puźniak), 3 s. Scenariusz apelu z okazji Światowego Dnia Ziemi (W. Rapacz), 6 s. plik w formacie Microsoft Word (58 KB) spakowana wersja (12 KB) Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia pod hasłem "Mój przyjaciel miś" (M. Jeziorna), 7 s. Scenariusz miejskich obchodów Dnia Państwa Podziemnego Renata Gruchała, Renata Stasiewicz Scenariusz apelu upamiętniającego rocznicę zbrodni katyńskiej (B. Stępień), 4 s. Scenariusz upamiętniający rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. (J. Janicka) Scenariusz wieczornicy "Dziecko to też człowiek..." autorstwa Grażyny Jędryczki i Daniela Korczykowskiego Scenariusz zabawy dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim (A. Zdunek), 2 s. Spotkanie ze Śnieżką. Scenariusz zajęć bibliotecznych dla młodszych dzieci. (M. Pytlok) plik w formacie Microsoft Word (30 KB) spakowana wersja (6 KB) Spotkanie z Herbertem. scenariusz wieczoru poetyckiego dla uczniów III klasy gimnazjum i klas ponadgimnazjalnych. (A. Wilas) 7 s. Wieczór poetycki - plik w formacie Microsoft Word (84 KB) plakat - plik w formacie PDF (2784 KB) Staropolska wigilia. Scenariusz na podstawie powieści Władysława Reymonta - "Chłopi". 5 s. Staropolskie otrzęsiny. (I. Mielnik) "Szklana kula" - Przedstawienie profilaktyczne (środki uzależniające), (Magdalena Dybał - Nowakowska) Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą... Scenariusz poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz ofiar katastrofy w Smoleńsku. (Grażyna Bich) Święto Konstytucji 3 Maja - "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" (Renata Stasiewicz) Święto Konstytucji 3 Maja - scenariusz uroczystości szkolnej (Andrzej Zamoyski) Trwa człowiek, który nadchodzi, w tych, co odeszli Scenariusz akademii poświęconej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II (D. Puźniak), 16 s. W świecie książek Małgorzaty Musierowicz. Scenariusz finału szkolnego konkursu czytelniczego (J. Konarzewska, E. Konopińska), 3 s. plik w formacie Microsoft Word (35 KB) spakowana wersja (6 KB) Wigilijny scenariusz przedstawienia (R. Karpiński), 6 s. Wieczór kolęd i pastorałek. Montaż słowno-muzyczny (M. Kiełtyka), 7 s. Wirtualna historia bibliotek (A. Zeler), - 5 s. spakowana wersja dokumentu Microsoft Word (447 KB) Witamy wiosnę z Misiem Uszatkiem. Scenariusz inscenizacji dla uczniów klas I-III. (M. Kleczkowska) Wprowadzenie do twórczości Aleksandra Fredry czyli jak rozwiązywać konflikty śmiechem. Na przykładzie "Ślubów panieńskich" i "Pana Jowialskiego". Scenariusz zajęć z kółkiem czytelniczym - klasa szósta (K. John), 2 s. Wycieczka do Krainy Książek - pasowanie na czytelnika (U. Cisak), 5 s. Za co kochamy czeskie dobranocki? - Scenariusz zajęć dla grup przedszkolnych (I. Walasek), 2 s. "Znani i lubiani..., ale zapomniani" - konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej (I. Milak, D. Czerwińska) Żałosna historia o przygodach diabła Fajferka - Scenariusz przedstawienia na podstawie baśni Gustawa Morcinka (H. Malczyńska)
Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie dzieci 4,5 – letnich Temat: W świątecznym nastroju. Cele ogólne: – Integrowanie rodziców, dzieci i nauczyciela. – Pogłębianie więzi rodzinnych w wyniku wspólnej pracy podczas wykonywania stroików świątecznych. – Poznawanie przez dzieci zwyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Cele szczegółowe: Dziecko: -umie poruszać się rytmicznie zgodnie z akompaniamentem -prawidłowo reaguje na polecenia i sygnały -potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat -zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia – potrafi liczyć w zakresie 7 -rozwiązuje proste zadania z treścią -współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań – poprawnie nazywa kolory – posługuje się określeniami wielkości: mały, duży, średni. – wspólnie z rodzicem wykonuje ozdoby świąteczne Metody pracy: -praktyczne -słowne -oglądowe Formy pracy: -indywidualna -zbiorowa Środki dydaktyczne: Tamburyn , szablon choinki dla każdego dziecka, szablony bombek małych po 2 dla każdego dziecka, średnich po 3 dla każdego dziecka, po 2 duże dla każdego dziecka, paski bibuły w 5 kolorach po jednym dla każdego dziecka, gwiazdki, obrazki przedstawiające tradycje świąteczne, pompony. Przebieg zajęć: rodziców W świątecznym nastroju, Z uśmiechem radości. Witamy w przedszkolu, Przybyłych dziś gości. 2.” Mikołaj jedzie samochodem”- piosenka z pokazywaniem. „Świąteczne obrazki” – dzieci nazywają tradycje świąteczne przedstawione na obrazkach np.: choinka, karp, prezenty, Mikołaj, kolędowanie , dzielą wyrazy na sylaby – ćwiczenie słuchu fonematycznego. 4. Zabawa ruchowa „Ułóż bombki” Dzieci otrzymują paski bibułek w różnych kolorach. Określają jej kolory. Poruszają się na dywanie w rytmie wygrywanym przez nauczyciela na tamburynie, podczas przerwy w grze dzieci układają przed sobą bombki w różnym kształcie. Na koniec dzieci łączą się w grupy i układają jedna dużą bombkę w tym samym kolorze. 5. Rozwiązanie zagadki „Choinka”. Zielona, z lasu wzięta, Wesoło nam z nią w święta. Igieł ma więcej od krawca, A nawet więcej od jeża. Zimą i latem taka sama, Zawsze zielona i świeża. dydaktyczne „Ubieramy choinkę”. Dzieci otrzymują w kopertach szablon choinki i bombek o różnej wielkości ( 2 małe, 3 średnie i 4 duże) układają bombki na szablonach według zasady: największe na dole, najmniejsze na górze, średnie po środku. Przeliczanie bombek, udzielanie przez dzieci odpowiedzi na pytania: – Czym różnią się bombki? -Ile jest wszystkich bombek? -Ile jest najmniejszych bombek? -Ile jest średnich bombek? -Ile jest najmniejszych bombek? Rozwiązanie zadania matematycznego: Marcin zawiesił na choince 2 małe bombki, 1średnie, 2duże. Ile jest wszystkich bombek na choince? Odp. Na choince wisi 5 bombek. Nauczyciel układa zadanie. ( dzieci układają bombki na choince, następnie przeliczają i udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.) Mama stroiła choinkę. Zawiesiła na niej 1 małą bombkę, 3 średnie i 2 duże. Jedna duża bombka spadla i się zbiła. Ile jest bombek na choince? „Wyprawa po choinkę”- opowieść ruchowa – zabawa z rodzicami (podkład muzyczny w tle). – Wybieramy się do lasu po choinkę – marsz z wysoko uniesionymi kolanami. – Jesteśmy już w lesie. Musimy teraz zachowywać się cicho. Mieszkańcy lasu nie lubią hałasu – dzieci zatrzymują się i przykładają palec do ust. – Rozejrzyjmy się za choinką! – dzieci rozglądają się, przykładają rękę do czoła, naśladują patrzenie przez lornetkę. – Popatrzcie! Tam widzę choinkę. Podbiegnijmy do niej – dzieci uderzeniami rąk o uda naśladują bieg. – Zabierzemy choinkę do przedszkola – ruch zabrania choinki na plecy. – Wracajmy – marsz z wysoko uniesionymi kolanami. „Śniegowe gwiazdeczki” – utrwalenie położenia gwiazdeczki w obrębie swojego ciała i w przestrzeni – przed sobą, za sobą, obok siebie, na głowie, na ręce, pod stopami. Zabawę powtarzamy kilka razy. Piosenka z inscenizacją – „ Na sanki” Przejście do drugiej Sali i wspólne wykonanie ozdób na choinkę. Opracowała : Agata Wnuczek Szkoła Podstawowa im. Wacława Rafalskiego w Ostrowie
boże narodzenie scenariusz przedstawienia na wesoło